Isaac Mundy - PMR @ Toachim House - Wins Road Race
7th May 2017

Isaac Mundy - PMR @ Toachim House - Wins Road Race

Congratulations to Isaac Mundy who took todays win on the hilly Ashdown Forest roads. He out-sprinted his fellow break away riders over the last 200...

Read article

Login box




LoginLogin

Isaac Mundy - PMR @ Toachim House - Wins Road Race

7th May 2017

Isaac Mundy - PMR @ Toachim House - Wins Road Race

Congratulations to Isaac Mundy who took todays win on the hilly Ashdown Forest roads. He out-sprinted his fellow break away riders over the last 200 metres to come in almost a bike length ahead of Ashley Cox (Nopinz), with Lee Frost (Vc Equipe-Flix) coming in third.

I'm pleased to say todays race went off without major problems, although traffic in Crowborough looked like it might cause the race convoy problems during the first few laps on the second circuit. Well done to all those who finished. It was a fast race this year.

podium_shot

Of the 80 riders on the original start sheet, 9 couldn't start the race and all the reserves that turned up got to ride including one EOL.

Position Time
1 3:02:47 Isaac Mundy PMR@Toachim House
2 . Ashley Cox Nopinz Elite
3 . Lee Frost VC Equipe - Flix Elite
4 +00.06 Luke Ryan Richardsons-Trek RT Elite
5 +00.20 Ben Simmons Alé DMT Cipollini UK 1st
6 +2.15 Edward Laverack JLT Condor 1st
7 +2.30 Louis Rose-Davies Canyon UK
8 +2.34 George Smith VC Equipe - Flix 1st
9 . Dillon Byrne VCUK VELOCHAMPION Racing Team 1st
10 +2.44 Oscar Hutchings VC Equipe - Flix Elite
11 +2.49 Edmund Bradbury JLT Condor 1st
12 +3.17 Matthew Clarke Canyon UK Elite
13 . Lawrence Carpenter Catford CC Equipe/Banks Elite
14 . Dylan Thomas VC Meudon 1st
15 . Adam Darbyshire VCUK VELOCHAMPION Racing Team 1st
16 . Liam Walsh VC St Raphael 1st
17 . Ruari Grant Pro Vision Scotland 1st
18 +3.30 Cameron Woolsey Spirit Tifosi Racing Team 1st
19 +3.35 Richard Ashley Jennings Army Cycling Race Team (ACRT) 1st
20 +4.38 Douglas Coleman Spirit Tifosi Racing Team Elite
21 . Jack Freeman VC Meudon
22 . Oliver Maxwell Richardsons-Trek RT Elite
23 . Matthew Clements Catford CC Equipe/Banks
24 . Anthony Moye Spirit Tifosi Racing Team 1st
25 . Andrew Critchlow WyndyMilla
26 . Tobias Dahlhaus London Dynamo
27 . James Moss MTS-Rapid Engineering NE 1st
28 . Mitchell Webber BIKE Channel Canyon 1st
29 . David Murrell London Phoenix CC
30 . Lewis Winfield VC Londres
31 . Michael Guilford VC Meudon
32 . Edmund Bishop VC Meudon
33 +5.05 Ray Wilson London Dynamo
34 +5.30 Jez McCann Richardsons-Trek RT 1st
35 . Tom Fitzpatrick Spirit Tifosi Racing Team Elite
36 . James Lowden Paceline RT 1st
37 . Richard Cartland Boardman
38 . Ian Paine London Dynamo
39 . Graham Crow Handsling Racing 1st
40 . Dante Carpenter Hosté TAAP Storck
41 . Adam Cotterell G.S.GREENWICH
42 . Joshua Curtis Lovelo Cinelli RT
43 . Michael Cripps Army Cycling Race Team (ACRT) 1st
44 . Daniel Mcquillan Tri UK 1st
45 . Paul Hollingsworth London Dynamo
46 . Dean Corney VC Meudon
47 . Oliver Barbieri Spirit Tifosi Racing Team 1st
48 . Ian Bray Addiscombe CC
DNF . Bill Bell Bigfoot CC
DNF . Joshua Green Catford CC Equipe/Banks 1st
DNF . Joshua Haasz Catford CC Equipe/Banks 1st
DNF . James Jobber Catford CC Equipe/Banks 1st
DNF . Laurence Kirby Catford CC Equipe/Banks 1st
DNF . Joshua Lawless Catford CC Equipe/Banks Elite
DNF . Mike Wragg CC Luton
DNF . Richard Whitehorn Dulwich Paragon CC
DNF . Matthew Exley Flamme Rouge Cycling Team 1st
DNF . William Scott Flamme Rouge Cycling Team 1st
DNF . Henry Farrell Hosté TAAP Storck
DNF . Ryan Visser Hosté TAAP Storck 1st
DNF . Sam Christy London Dynamo
DNF . Alexander Donaldson London Dynamo 1st
DNF . Matt Owen London Dynamo
DNF . Stu Spies London Dynamo
DNF . Tom Neale Metaltek Kuota Racing Team Elite
DNF . Robert Ormond Morvelo Basso RT 1st
DNF . Elliott Porter Neon-Velo Cycling Team 1st
DNF . Andy Betts Nuun-Sigma Sport-London RT
DNF . Tom Hargreaves Nuun-Sigma Sport-London RT Elite
DNF . Henry Latimer Nuun-Sigma Sport-London RT Elite
DNF . Barnabas Purbrook Nuun-Sigma Sport-London RT Elite
DNF . Chris Snook Nuun-Sigma Sport-London RT
DNF . Tim Allen Pearson Cycling Club
DNF . Kieran Brady Richardsons-Trek RT Elite
DNF . George Wood Richardsons-Trek RT 1st
DNF . Michael Smith Spirit Tifosi Racing Team 1st
DNF . Warren Jesse Excel Pedal Heaven Academy
DNF . Joshua Roberts Cycle Team OnForm
DNF . Tyler Lemmon TBW Bottecchia Wigmore RT
DNF . George Wells Handsling Racing
DNF . Harry Ribbons TBW Bottecchia Wigmore RT
DNS . Alex Richardson BIKE Channel Canyon Elite
DNS . Peter Banham DMW - BRIDGTOWN 1st
DNS . Will Holland Lovelo Cinelli RT
DNS . Frank Longstaff Richardsons-Trek RT Elite
DNS . Andrew Feather Saint Piran Elite
DNS . Rhys Howells Team Wiggins Elite
DNS . Jacob Vaughan VC Londres 1st
DNS . Ollie Williams VC Meudon

Powered by Conceptulise CMS